Sitodruk jest techniką nanoszenia farb na zróżnicowane powierzchnie. Nazwa metody pochodzi od używanego do druku sita z siatką. Sposób ten wykorzystywany jest często na dużych powierzchniach, takich jak plandeki i plakaty. Obecność wspomnianego sitka umożliwia bardzo wysoką jakość druku i niezwykle precyzyjną aplikację farby. Czym dokładnie jest sitodruk? Oto kilka informacji!
Na czym polega sitodruk?
Sitodruk, jak wskazuje jego nazwa, ma związek z drukiem i sitem. Metoda ta polega na aplikacji farby drukarskiej na zróżnicowanych powierzchniach po uprzednim umieszczeniu na nich drobnego sita z siatką oraz szablonu. Surowce, które można ozdabiać sitodrukiem, to m.in. karton, plastik, folia, drewno, metal i inne surowce.
Pierwszym typem sitodruku jest przeciskanie farby przez otwory w specjalnie dobranej siatce. Taki barwnik dociska się do docelowego materiału przy użyciu rakli – jest to sitodruk bezpośredni.
Kolejną metodą takiego druku jest sitodruk termotransferowy, który polega na uprzednim nanoszeniu wzoru w odbiciu lustrzanym na tzw. papier transferowy. Następnie wzór wprasowuje się w docelowy materiał przy użyciu prasy termicznej.
– W skrócie sitodruk polega na ręcznym nanoszeniu farby na dowolną powierzchnię. Taka forma druku jest bardzo popularna podczas tworzenia bilbordów, plandek, ubrań oraz nadruków na szybach i pojazdach – informuje pracownik firmy ERKA z Gdańska.
Jakie powierzchnie ozdabiane są metodą sitodruku?
Sitodruk bywa wykorzystywany w wielu branżach. Staranny druk przy użyciu siateczek umożliwia tworzenie estetycznych i wyrazistych grafik m.in. na:
- witrynach sklepów,
- pojazdach osobowych i ciężarowych,
- szyldach i bilbordach,
- budynkach,
- opakowaniach kartonowych
- szklanych butelkach i ceramice.
Jak widać, sitodruk jest bardzo popularny, a przy użyciu odpowiednich technik można ozdobić nim niemal wszystko. Ważnym czynnikiem, który decyduje o trwałości i wyglądzie tak drukowanych detali, okazuje się jakość użytej farby oraz doświadczenie drukarza.
Kiedy powstał sitodruk, czyli krótka historia tej metody
Jak wiele skutecznych wynalazków i metod, sitodruk ma swój początek w starożytnych Chinach w czasach dynastii Song. Kolejnym państwem, które wykorzystywało tę metodę, była Japonia i to właśnie obywatele tego kraju według wielu opinii w największym stopniu przyczynili się do rozwoju sitodruku.
Starożytna metoda zwana Katazome wykorzystywana była do zdobienia kimon. Techniką najbardziej zbliżoną do współczesnego sitodruku okazuje się jednak Katagami, polegająca na użyciu misternych szablonów z papieru. Ciekawostką jest, że dawniej siatki do sitodruku tworzone były z jedwabnych nici, a czasami nawet ludzkich włosów.