Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak założyć spółkę z o. o.?

Biznes Data publikacji - 23 stycznia 2021 Autor - Redakcja bioslife.pl
jak założyć spółkę zoo


Przepisy prawa przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach. Po jednoosobowej działalności gospodarczej, kolejną najbardziej popularną formą działalności jest spółka z o. o. Wiele osób rozpoczynających swoją karierę przedsiębiorcy rozważa spółkę jako alternatywę wobec jednoosobowej działalności, warto więc przeanalizować, jak założyć spółkę zoo.

Wirtualnie lub stacjonarnie

Popularność tej formy działalności wynika z faktu, że spółkę z o. o. można założyć w łatwy i wygodny sposób – przez interenet. Inną opcją jest wizyta u notariusza i powołanie spółki na podstawie aktu notarialnego. Oba te sposoby utworzenia przedsiębiorstwa mają wady i zalety, zatem wybór między nimi powinien opierać się na analizie własnych potrzeb.
Rejestracja spółki online odbywa się na ministerialnym portalu S24, gdzie prosty system przeprowadza przez kolejne kroki. Intuicyjność, a także niższy koszt rejestracji (250 zł) to duża zaleta, trzeba jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie będzie raczej skierowane do osób, które powołują spółkę na podstawie standardowych zapisów umowy założycielskiej i wpłacają kapitał zakładowy (min. 5000 zł) w gotówce. Bardziej skomplikowane umowy oraz kapitał wpłacany w formie bezgotówkowej lub mieszanej będzie przesłanką do zawarcia umowy spółki przed notariuszem, który będzie mógł opracować umowę dopasowaną do indywidualnych okoliczności. Wiąże się to jednak z wyższym kosztem obsługi – jest to kwota 500 zł.

Co zrobić przed rejestracją?

Choć rejestracja spółki to jej faktyczne powołanie do życia, przedtem trzeba jeszcze podjąć kilka ważnych decyzji. Pierwszą z nich jest wybór wspólników, czyli osób wnoszących do spółki kapitał i stających się jej udziałowcami. Możliwe jest utworzenie jednoosobowej spółki z o. o. Wspólnicy tworzą organ zwany zgromadzeniem wspólników. Kolejny krok to wybór zarządu – tego wyboru dokonują wspólnicy i mogą do tego organu powołać jednego lub kilku członków zarządu.
Dodatkowo, w spółkach, w których kapitał zakładowy będzie przekraczać kwotę 500000 zł, a liczba wspólników to co najmniej 25 osób, konieczne będzie też powołanie komisji rewizyjnej bądź rady nadzorczej.
Informacje o wspólnikach, zarządzie i innych organach to podstawowe dane do wprowadzenia w umowie rejestrowej spółki.

Po rejestracji

Nie można zapominać o kolejnych formalnościach, które powinny być dokonane po rejestracji spółki. Należą do nich: zapłata podatku od umowy spółki, uzyskanie NIP i REGON. Konieczne jest też zgłoszenie w ZUS i rejestracja podatnika w urzędzie skarbowym.

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

sitodruk