Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak zabrać się za pisanie przemówienia?

Lifestyle Data publikacji - 31 stycznia 2021 Autor - Redakcja bioslife.pl
jak napisać przemówienie


Kiedy występuje mówca, przeważnie nikt ze słuchających nie myśli o tym, jak powstało jego przemówienie. Bo odczytywane lub mówione z pamięci wydaje się prezentowane ot tak, bez specjalnych trudności. Nie każdy ma sposobność lub obowiązek przemawiania do innych choćby raz w życiu, jednak jeśli już do tego dojdzie, powstaje problem: jak napisać przemówienie tak, aby zostało z uwagą wysłuchane, zrozumiane i pozostawiło dobre wrażenie o przemawiającym?

Poznaj kilka podstawowych zasad pisania przemówień

Na pewno nie warto zostawiać pisania na ostatnią chwilę. Jeśli tylko to możliwe, warto je napisać na tyle wcześnie, aby móc wrócić do niego np. dobę po napisaniu. Można je wtedy napisać nabrawszy do tekstu pewnego dystansu. Pozwala to wnieść stosowne poprawki, uzupełnienia albo po prostu wykreślić to, co jednak może być zbędne.

Aby zachować w przemówieniu pewien porządek, wiele osób robi na początku plan problemów lub tematów do poruszenia. Wtedy łatwiej przechodzić w sposób płynny od jednego motywu do kolejnego.

Istotne jest także to, jaki jest cel danej przemowy – od tego będzie zależał jej cały zarys.

Jaki język stosować w przemowie?

Istotną sprawą jest ustalenie adresata przemowy: najczęściej jest to mniejsza lub większa grupa, ale przy pewnych okazjach może to być konkretna osoba albo jedna rodzina. W każdym razie będzie to miało wpływ na to, jak przemawiający będzie się do adresata zwracał – bo w przemówieniu zdarzają się zwroty bezpośrednie do słuchacza, czy słuchaczy.

Przemówienie powinno być konkretne, rzeczowe i zwięzłe. Długie, wielokrotnie złożone zdania nie są wskazane – przy końcu słuchacze mogą nie pamiętać, co było na początku takiej pojedynczej cząstki całego przemówienia. Podobnie ma się sprawa z potencjalnymi dygresjami – jeśli już koniecznie muszą się z jakiegoś powodu tu znaleźć, powinny być ograniczone do minimum i przekazane bardzo krótko.

Co do samego języka – powinien to być język literacki, bez elementów języka codziennego, czy gwar. Uwagę słuchaczy przyciągną takie chwyty jak: pytania retoryczne, zdania rozkazujące, metafory, czy porównania.

Jak jeszcze przygotować się do przemawiania?

Przygotowanie samej przemowy to jedno – bardzo istotna część całego wystąpienia, jednak nie każdy potrafi ot tak, wyjść przed grupę ludzi i zacząć do niej przemawiać.

Dlatego przemówienie warto przećwiczyć. Chodzi o zmniejszenie tremy oraz o to, aby chwilowym przerwom nie towarzyszyły dźwięki „eee”, „yyy”, czy „mmm” – wpływają one bowiem negatywnie na odbiór przemowy przez słuchaczy.

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym charakteryzuje się opakowanie klapowe?