bioslife.pl

Blog ogólnotematyczny

co jest dobre na sen
Lifestyle Porady

Jakie produkty są dobre na sen?

W obecnych czasach coraz więcej osób zaczyna mieć problemy ze snem. Zaburzenia snu mogą powodować szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia, dlatego powinno się ich unikać. Wiele osób w szczególny sposób zastanawia się, co jest dobre na sen. Warto się tego dowiedzieć.

Szklanka mleka

Wśród produktów, które mają bardzo pozytywny wpływ na sen oraz zasypianie można przede wszystkim wymienić mleko. Zaleca się wypicie ciepłej szklanki mleka przed snem, a taki produkt na pewno w korzystny sposób wpłynie na przespanie całej nocy bez większych problemów. W mleku można znaleźć bardzo wiele korzystnych dla zdrowia substancji. Wśród nich w szczególności wyróżnia się tryptofan. Jest to jeden z aminokwasów, który bierze udział w produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Oprócz tego duże znaczenie w tym przypadku ma również serotonina, która umożliwia zrelaksowanie się w bardzo spokojny sposób. Ona również tworzona jest z tryptofanu.

Ryby

Kolejnym produktem spożywczym, który polecany jest w przypadku bezsenności z całą pewnością będą ryby. W rybach znajduje się bardzo wiele korzystnych dla zdrowia składników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, ale także witaminę B6, która w korzystny sposób wpływa na sen oraz możliwości odprężenia się. Witamina B6 znajduje się w mięsie bardzo wielu ryb. Wśród nich można przede wszystkim wymienić tuńczyka, łososia, a także halibuta.

Wiśnie

Wśród różnych produktów, które mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na bezsenność można wymienić wiśnie. Warto włączyć je do swojej codziennej diety, a przede wszystkim jeść je na kolację w połączeniu z innymi korzystnie działającymi produktami. W soku z wiśni można znaleźć stosunkowo spore ilości melatoniny, czyli hormonu snu. Dlatego jego picie jest bardzo polecane wszystkim osobom, które zmagają się z różnego rodzaju problemami ze snem. Oprócz tego spożywanie wiśni ma także bardzo korzystne możliwości zastosowania w przypadku takich kłopotów jak jet lag.

Ryż

W przypadku problemów z zasypianiem z powodzeniem można również na kolację zjeść ryż, który posiada stosunkowo wysoki indeks glikemiczny. Zazwyczaj po spożyciu tego rodzaju produktów nadchodzi senność, co jest bardzo oczekiwane podczas występowania bezsenności oraz różnego rodzaju problemów ze snem. Oprócz tego spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym sprawia również, że w szybszy sposób przechodzi się do fazy snu głębokiego, co ma bardzo duży wpływ na regenerację organizmu, a także efektywność nocnego odpoczynku.