Zawilgocenie ścian domów jednorodzinnych to jeden z poważniejszych problemów, z którym męczą się mieszkańcy. Uszkodzenia te pojawiają się bardzo często na ścianach, w dolnych częściach budynku, tzn. na ścianach piwnic, parteru. Pojawić się również mogą w wyższych partiach kondygnacji. Wilgoć w domu prowadzi do powstawania grzybów czy pleśni, które nie są ani estetyczne, ani dobre dla zdrowia. Zatem jak wyeliminować oraz zabezpieczyć dom przed jej wystąpieniem czy nawet nawrotem?
Skąd w domu wilgoć?
Na występowanie wilgoci w domu ma wiele czynników, również te zewnętrzne. Jednakże najczęstszym powodem pojawienia się “nieprzyjaciela” jest zawilgocenie konstrukcji budynku. Może ona zostać wywołana przez nieszczelny dach, zanieczyszczenie rynny.
Powszechnym błędem jest również stosowanie tynków gipsowych i cementowo-wapiennych, zamiast tych wodoszczelnych w miejscach, gdzie najbardziej jesteśmy narażeni na wystąpienie wilgoci. Dużym błędem jest również brak izolacji przeciwwilgociowych, lub wadliwe wykonanie.
Zawilgocenie – jak osuszyć ścianę?
Najlepszymi działaniami prowadzącymi do osuszenia ścian są:
- zakup i włączenia osuszacza powietrza,
- uszczelnienie ścian,
- zamalowanie ścian i posadzki Hydrostopem-Impregnatem Epoksydowym,
- nakładanie produktu grzybobójczego na odpadający tynk.
Poziom wilgoci skutecznie obniży urządzenie zwane osuszaczem powietrza. Sprzęt ten zasysa powietrze, następnie wilgoć z postaci pary, skraplana jest w układzie zbierającym, po czym trafia do zbiornika do tego przystosowanego. Osuszacze idealne są do pomieszczeń, gdzie jest podwyższona wilgoć, a nawet zagrzybionych.
Gdy zagrzybienie i zawilgocenie ścian dotyczy piwnic, to wokół zewnętrznej ściany budynku warto wykonać opaskę betonową. A wodę ze spustów rynnowych odprowadzić należy na odległość minimum 2m od budynku.
Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się wilgoci?
Po wygranej w walce z wilgocią w domu, najlepszym kolejnym krokiem jest zapobieganie, aby sytuacja się nie powtórzyła. Najważniejszym elementem w zapobieganiu ponownego “wyprysku” wilgoci na ścianie w mieszkaniu lub domu, jest sprawna wentylacja pomieszczenia. Uchylenie okien przez kilka godzin dziennie, jest powinnością każdego domownika. Gdy gotujemy najlepiej jest korzystać z okapu.
Najlepszymi warunkami aby grzyby i pleśń najchętniej się rozwijały to: miejsca wilgotne i te niedogrzane, wobec tego przypilnujmy, aby utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę na poziomie co najmniej 20°C. Wartym jest również wyposażenie się w osuszacz powietrza, który wyłapie nawet niewielki nadmiar wilgoci z powietrza. Grzyby nie przepadają za światłem, dlatego jeśli wilgoć na ścianach pojawia się np. za szafą lub za kanapą, warto urządzić przemeblowanie i odsłonić zagrożone miejsca wystawiając je na działanie promieni słonecznych.
Zobacz również: Odkurzanie i zmywanie w jednym – poznaj bioniczny mop Hizero