Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś

Jak dbać o bezpieczeństwo w domu?

Dom i Ogród Data publikacji - 30 października 2021 Autor - Redakcja bioslife.pl
Jak dbać o bezpieczeństwo w domu

Czujniki czadu i dymu zapewniają bezpieczeństwo zamieszkiwania w domu jednorodzinnym i w mieszkaniu nie tylko w sezonie grzewczym. Tak naprawdę dobrej jakości czujnik, zamontowany w odpowiednim miejscu, powinien mieć każdy z nas. Sprawdź, jak urządzenia tego typu chronią dom!

Gaz, tlenek węgla i dym, czyli śmiertelna triada w naszych domach

Czujniki czadu i dymu oraz gazu wykrywają obecność niebezpiecznych gazów lub dymu w powietrzu i alarmują o tym mieszkańców poprzez uruchomienie głośnego, trudnego do zignorowania dźwięku alarmowego. Dobry czujnik dymu i czadu powinniśmy zainstalować w mieszkaniu (w tych pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia mogące generować niebezpieczeństwo), w domu jednorodzinnym (najczęściej w kotłowni), w domku letniskowym, a także w każdym zakładzie pracy. Urządzenia tego typu są szczególnie potrzebne tam, gdzie mamy do czynienia z otwartym ogniem, a więc, na przykład, w pomieszczeniach ogrzewanych kominkami. Bardzo ważne jest też, aby posiadać czujnik tlenku węgla w mieszkaniach ogrzewanych piecykami gazowymi. Gdy są to piece wadliwe, starego typu, po naprawach, posiadanie czujnika czadu jest wręcz obowiązkiem. Czad, czyli tlenek węgla, zwany cichym zabójcą, jest gazem bezwonnym. Każdego roku w Polsce dochodzi do co najmniej kilku przypadków zatruć tlenkiem węgla. Ofiara nie ma świadomości zagrożenia: najczęściej wdycha gaz przez dłuższy czas, podczas kąpieli, w zamkniętej łazience, w której znajduje się piecyk gazowy. Otruta czadem, zasypia. A najgorszych wypadkach nie udaje się jej obudzić, bo następuje zbyt duże wysycenie krwi tlenkiem węgla, który łączy się z hemoglobiną i doprowadza do zgonu.

Jak działają czujniki dymu, gazu oraz tlenku węgla?

Czujniki wyposażone są sensory chemiczne lub elektrotechniczne, które są wysycone substancjami wchodzącymi w reakcje chemiczne z tlenkiem węgla. Gdy gaz ten unosi się w powietrzu, czujnik uruchamia alarm. Natomiast czujniki zbierające informacje o zadymieniu, czyli czujniki dymu, mogą działać dwojako. Jedne z nich analizują poziom zadymienia na podstawie sygnałów optycznych zbieranych z monitorowanego pomieszczenia. Inne działają na zasadzie wykrywania podwyższonej temperatury w otoczeniu. Na rynku mamy również czujniki jonizacyjne, które są niezawodne w wykrywaniu pożarów szybko rozprzestrzeniających się (wykrywają obecność nawet średnio aktywnych promieniotwórczych elementów w powietrzu). Każdy z tych rodzajów czujników ma w swojej ofercie internetowy sklep Kalibrujemy.pl- znajdziecie tam najlepsze na rynku urządzenia w atrakcyjnych cenach.

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?