Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem dla Twojego domu czy mieszkania może zostać antresola. Dzięki niej zyskasz dodatkową przestrzeń użytkową. Czy antresola jest warta swojej cenie? Jak dobrze ją zaprojektować, zbudować? Dowiedz się więcej – antresola w mieszkaniu.
Co to jest Antresola?
W wielu źródłach możemy znaleźć czym dokładnie jest antresola. W rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Z myśli przewodnich przepisów możemy wywnioskować, że antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad rozdzielającym je stropem o powierzchni nie mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta budowlanymi od strony wnętrza z którego została wydzielona.
Można więc rzec, że antresola jest rodzajem półpiętra, dodatkowa kondygnacja, którą możemy zagospodarować jak chcemy. Spełnia ona następujące kryteria:
- wydzielona jest z jednoprzestrzennego pomieszczenia lub jednoprzestrzennej kondygnacji,
- antresola mieści się bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z których jest wydzielona,
- powierzchnia antresoli jest mniejsza od powierzchni pomieszczenia lub kondygnacji, z których ją wydzielono.
Wysokość antresoli
Decydując się na budowę antresoli w mieszkaniu, przemyśleć należy nie tylko projekt, lecz również wymiary antresoli. Gdy chcemy zaaranżować przestrzeń pod i nad antresolą, to odpowiednią wysokością zapewniającą komfort, swobodę przemieszczania się wyniesie minimum 2m (dla obu części) plus grubość konstrukcji (ok. 20-30 cm), co daje łącznie 420-430 cm.
Górnej części antresoli pełniąca jedynie funkcję sypialni może osiągać wysokość do około 120 centymetrów. Zapewni ona swobodę siedzenia. Zaś wymagana wysokość budynku w tym przypadku powinna wynosić 340-350 cm wraz z konstrukcją.
Budowa antresoli – krok po kroku
Antresolę można wykonać z różnych surowców np. z żelbetu, drewna. Antresolę w istniejących pomieszczeniach, szczególnie mniejszych powierzchniowo można zbudować z litego drewna lub kształtowników stalowych. Jej konstrukcję tworzą wówczas belki (zakotwione w ścianach nośnych) oraz podtrzymujące je słupy. Możemy spotkać również rozwiązania, w których nie ma słupów. Antresola wówczas zakotwiona jest tylko w ścianach lub stropie. Budowę takiej podwieszanej antresoli powinno się skonsultować z konstruktorem.
Łączenie poszczególnych elementów konstrukcji najczęściej jest za pomocą metalowych łączników. Poszycie podłogi może stanowić np. płyta OSB (z odpowiednią izolacją akustyczną), wykończona od spodu płytami gipsowo-kartonowymi. Dobrym rozwiązaniem jest także antresola o konstrukcji stalowej – z profili stalowych, niekiedy również z profili aluminiowych.
Zobacz również: Twoje nowe mieszkanie aranżacja – ciekawe projekty