Chleb to w naszej rzeczywistości artykuł pierwszej potrzeby i co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Jesteśmy społeczeństwem, które nie wyobraża sobie życia bez chleba czy bułek. Szczególnie lubimy świeże pieczywo na śniadanie. Chrupiący chlebek czy pachnące bułeczki z pysznym masełkiem, dobrą wędliną czy domowymi konfiturami to nasza śniadaniowa klasyka. No i oczywiście do tego kawa z domowego ekspresu. Czegóż chcieć więcej? Żyć, nie umierać – można by rzec.
Najzdrowszy chleb – Jaki jest?
A skoro już mowa o pieczywie, to zastanówmy się, jaki chleb najzdrowszy. No cóż, sprawa wydaje się być prosta: z domowej piekarni. Nie może być inaczej, bo przecież domowe jedzenie jest najlepsze i nie ma sobie równych. Kupujemy dobre produkty, nie stosujemy spulchniaczy, polepszaczy smaku, konserwantów, więc siłą rzeczy potrawy przygotowywane w domu są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe i to jest najważniejsze. Na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je.
Ale wróćmy do chleba, bo odbiegliśmy od meritum niniejszego artykułu. O tym, jaki chleb najzdrowszy, opowiedzieliby nam lekarze, dietetycy, ale możemy też sami poczytać na ten temat. Najbardziej zdrowy jest oczywiście żytni chleb na zakwasie. Co więcej, najlepiej upiec go sobie w domu. Prawdę mówiąc, to nic trudnego, nie trzeba nawet mieć specjalnego wypiekacza do chleba, bo piekarnik w zwykłej kuchence wystarczy. Trzeba zacząć od zrobienia zakwasu, a kiedy ten już mamy, można przystępować do wyrobienia ciasta chlebowego, a potem już tylko potrzeba nieco czasu i pyszny domowy chleb mamy na stole.
Chleby pełnoziarniste
Chleby pełnoziarniste są coraz bardziej popularne, ponieważ mogą być oferowane jako smaczniejsze i bardziej pożywnych. Wykonane są z mąki pełnoziarnistej, która zawiera wszystkie części ziarna – zarówno otręby oraz białka.
Chleby pełnoziarniste dostarczają organizmowi błonnika, który wpływa na pracę układu trawiennego i reguluje poziom cukru we krwi. Są również bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak witamina B, żelazo, magnez, cynk i fosfor.
Chleby bezglutenowe i specjalistyczne
Dla osób z nietolerancją glutenu lub celiakią, dostępne są chleby bezglutenowe, które wykonane są z mąki bezglutenowej, takie jak mąka ryżowa, mąka kukurydziana czy mąka ziemniaczana. Chleby bezglutenowe są alternatywą dla osób, które nie mogą spożywać tradycyjnego chleba pszenicznego.
Dlatego, na rynku dostępne są również chleby specjalistyczne, które zostały wzbogacone o dodatkowe składniki, takie jak nasiona, orzechy, pestki czy suszone owoce. Taki chleb może być bogaty w błonnik, witaminy i minerały.