Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Bawełna, len czy jedwab – jaki materiał wybrać na obrus?

Porady Data publikacji - 25 stycznia 2022 Autor - Redakcja bioslife.pl
len czy jedwab

Obrus to niezwykle ważny element wystroju każdego stołu. Jeśli jest on gustownie dobrany do wnętrza, to wówczas pozwala wprowadzić do jadalni przyjemny nastrój, podkreśla urodę zastawy stołowej oraz smakowity wygląd serwowanych dań. Jaki wybrać materiał na obrus, aby był on trwały oraz wyjątkowy?

Lniana tkanina na obrus a elegancka dekoracja stołu

Materiały naturalne posiadają swój niezaprzeczalny urok. Len to taka tkanina obrusowa w którą warto zainwestować. Każdy wykonany z niej obrus staje się bardzo elegancką dekoracją stołu.

Lniane obrusy są bardzo trwałe i potrafią cieszyć oko idealną prezencją przez wiele lat. Ich dużą zaletą jest to, że nie rozciągają się oraz to, że są odporne na ewentualne plamy.

Lniana tkanina nie jest kurczliwa, dzięki czemu na długo zachowuje swój pierwotny rozmiar oraz kształt. Istotną właściwością która wyróżnia lniane obrusy na tle wielu innych jest to, że im częściej je pierzemy, tym lepiej wyglądają. Tymczasem z innymi materiałami dzieje się zazwyczaj odwrotnie.

Decydując się na zakup tkaniny z lnu trzeba mieć na uwadze fakt, że jest ona podatna na intensywne gniecenie. Z tego też powodu do lnu często dodaje się elanę lub włókna poliestrowe. Wówczas to uszyte obrusy na długo zachowują bardzo estetyczny wygląd.

Bawełna – sprawdzona tkanina na obrus

Bawełna to bardzo wdzięczny materiał, który doskonale nadaje się na obrusy. Cechuje go nie tylko rozsądna cena, lecz również trwałość. Z tkaniny tej można w łatwy sposób usunąć każdą plamę. Jej dużą zaleta jest łatwość w prasowaniu. Jest przy tym bardzo ładna oraz miła w dotyku.

Bawełniany materiał nie gniecie się i właśnie to daje mu przewagę nad lnem. Warto pamiętać o tym, że poprzez częste pranie może on stracić swój pierwotny kolor.

Dobrym pomysłem jest równie zainwestowanie w tkaninę o nazwie ramia lub sizal. Te drugie są produkowane z włókien rośliny o nazwie agawa sizalowa.

Jedwab – szlachetny materiał na obrus

Ta wyjątkowa tkanina charakteryzuje się tym, że jest cienka oraz bardzo delikatna. Każdy uszyty z niej obrus prezentuje się na stole wyjątkowy sposób. Pięknie się układa oraz połyskuje w świetle. Ze względu na posiadane właściwości oraz ograniczoną dostępność surowca służącego do jego produkcji, jedwab jest dość drogim materiałem. Decydując się na jego zakup trzeba pamiętać o tym, aby go ostrożnie prać orz prasować. Jest on bowiem podatny na uszkodzenia.

Oprócz naturalnych materiałów dostępne są również tkaniny z tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykanym z nich jest wiskoza oraz poliestr, który to nie gniecie się oraz jest bardzo łatwy w pielęgnacji.

Wybór odpowiedniego materiału na obrus jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od potrzeb i preferencji użytkownika.

Sprawdzone i wyselekcjonowane tkaniny na obrus, znajdziesz w ofercie https://haftkrzyzykowy.com.pl/301-nowo%C5%9B%C4%87-tkaniny-obrusowe.

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zawilgocenie