Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Pontony do pływania – zakup i użytkowanie

Porady Data publikacji - 13 września 2021 Autor - Redakcja bioslife.pl
Pontony do pływania - poradnik

Jeżeli interesuje Cię wypoczynek na spokojnej powierzchni wody, to powinieneś rozważyć zakup własnego pontonu. Pojazd ten jest znacznie tańszy od łodzi czy kajaka, a zarówno jego użytkowanie, przewóz, jak i samo przechowywanie są o wiele łatwiejsze. Mimo to zakup nadmuchiwanego pontonu wymaga również pewnej wiedzy na jego temat. Jakiej?

Zanim odwiedzisz stacjonarny lub wirtualny sklep z pontonami, powinieneś poświęcić chwilę na przeczytanie tego artykułu. Postaramy się w nim wyjaśnić Ci na co zwrócić uwagę, kupując ponton do pływania, jak się z nimi obchodzić, a także jakiego ekwipunku potrzeba do bezpiecznego wypływania pontonem.

Rodzaje pontonów

Wchodząc do sklepu z pontonami lub przeglądając ofertę e-sklepu, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele rodzajów pontonów. Dzieli się je na modele o klasie od A do D, gdzie pontony do pływania określone jako A lub B są przeznaczone do pływania po morzach i oceanach. Dlatego turyści i hobbiści najczęściej wybierają te klasy C i D, które w zupełności wystarczą do komfortowego wypoczynku na powierzchni jeziora lub rzeki.

Ponadto musisz wiedzieć, że pontony dzielą się także na rekreacyjne i wędkarskie. Odmiany te nie mają stosunku lepszy-gorszy, ale są po prostu przystosowane do konkretnego rodzaju aktywności. Ponton rekreacyjny pozwoli na odczuwanie jak największej wygody podczas dryfowania na spokojnych wodach, natomiast ten wędkarski będzie posiadał wiele udogodnień pozwalających na jak najefektywniejszy połów ryb. Dlatego też wybierając swój ponton, warto zastanowić się, czy chcesz go używać rekreacyjnie czy też do rybołówstwa.

Jak eksploatować nowy ponton?

Wielu osobom wydaje się, że przechowywanie pontonu nie powinno sprawiać żadnego problemu, jeżeli ma się na niego miejsce. Niemniej jednak często jest to bardziej wymagające od samego pływania pontonem. Każdy ponton należy przede wszystkim dokładnie czyścić, ponieważ może to prowadzić do zniszczeń i zniekształceń materiału, z jakiego został wykonany (najczęściej jest to PCV lub guma).

Jednocześnie nie możesz sobie pozwolić na używanie do jego czyszczenia szkodliwych środków chemicznych, nie tylko ze względu na stan samego pontonu, ale również przez fakt, że myty w ten sposób i niedokładnie wypłukany pojazd może zanieczyszczać zbiorniki wodne podczas pływania. Jeśli już mówimy o pływaniu to absolutnie nie możesz zapomnieć o tym, że przed schowaniem pontonu należy go dokładnie osuszyć. Schowanie mokrego pontonu do garażu lub innego pomieszczenia może przyczynić się nawet do nieodwracalnych uszkodzeń i konieczności wymiany pojazdu. Gdy już go wysuszysz to miej na uwadze, żeby nie spuszczać z niego całego powietrza przed przechowaniem. Odpompowując jedynie połowę zapobiegniesz powstawaniu zniekształceń, a ponton nie straci swojego kształtu i pierwotnych właściwości.

Ekwipunek potrzebny na pokładzie pontonu

Poza tak oczywistym ekwipunkiem, jak wiosła czy prowiant, na pontonie do pływania powinna znaleźć się masa innych ważnych rzeczy. Przede wszystkim dopilnuj aby każdy pasażer pontonu miał na sobie kamizelkę ratunkową, której obecność może nawet pozwolić komuś uniknąć śmierci w nieprzewidzianym wypadku. Na pokładzie pojazdu morskiego powinna znaleźć się też apteczka pierwszej pomocy, która może się przydać w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Zabranie jej ze sobą w podróż nie jest problemem, a lepiej jest ją mieć przy sobie, niż gdyby miało jej zabraknąć.

Długie pontony do pływania powinny też być wspomagane dobrym bosakiem służącym do odpychania lub przyciągania pojazdu. Jeżeli posiadasz ponton z silnikiem, to koniecznie powinieneś zabrać na pokład także gaśnicę, a nawet dwie. Jeżeli silnik się zapali, to nawet otaczająca Cię woda nie pozwoli uniknąć tragicznych scenariuszy, dlatego obecność gaśnicy podczas pływania pontonem silnikowym jest niezwykle ważna.

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zawilgocenie