Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś

Adaptacja poddasza- więcej dodatkowej przestrzeni!

Dom i Ogród Data publikacji - 15 września 2022 Autor - Redakcja bioslife.pl
adaptacja poddasza

Brakuje Ci miejsca w domu jednorodzinnym? Posiadasz poddasze, które używasz jedynie jako „graciarni”? To dobry czas na zmianę! Raz, dwa pomożemy Ci w tym. Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym jest popularnym sposobem na powiększenie powierzchni użytkowej. Jednakże przystosowanie takie, nie zawsze jest proste. Trzeba włożyć dużo wysiłku aby osiągnąć zamierzony cel.

Adaptacja strychu – projekt

Aby adaptacja poddasza się udała w 100%, potrzebujesz mieć projekt. Nie rób go na własną rękę! Udaj się do specjalisty – architekta, i powiedz mu jak to widzisz. Projekt poddasza musi spełnić kilka wymogów. Wysokość pomieszczeń jest bardzo ważnym aspektem adaptacji poddasza, wysokość wnętrza musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość (minimum 2,2m). Warunek ten musi być spełniony, aby nie mieć jakichkolwiek problemów z prawem, i oczywiście aby pomieszczenia mieszkalne zapewniały komfort użytkowania. Jeżeli chodzi o całkowitą przebudowę poddasza, czy podniesienie dachu, niezbędne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Gdy do tego dojdzie, inspektor nadzoru budowlanego zmuszony będzie kontrolować przebudowę w całym procesie adaptacji poddasza. W efekcie końcowym wyda on certyfikat, który będzie zaświadczeniem zakończenia działań budowlanych.

Adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym – kiedy zacząć pracę?

Adaptacja poddasza wymaga pozwolenia na budowę. Aby zacząć pracę musisz poczekać na otrzymanie pozwolenia na budowę około 65 dni, jednak jeśli chodzi o zgłoszenie adaptacji strychu potrzebne jest odczekanie 30 dni, gdy w tym czasie urząd nie zgłosi jakiegokolwiek sprzeciwu, możesz zacząć swą przygodę. Rozpoczęcie prac przed otrzymaną zgodą będzie naruszeniem przepisów i może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Adaptacja poddasza nieużytkowego – krok po kroku

Jak przebiega adaptacja strychu krok po kroku ? Poniżej przedstawiamy listę obowiązków, jakie zazwyczaj wykonywane są w przypadku adaptacji poddasza na powierzchnię użytkową. Koniecznością przeprowadzenia remontu poddasza jest:

  1. Ocenić stan poddasza.
  2. Opróżnić wnętrza.
  3. Wzmocnić konstrukcji dachu lub jeśli jest to koniecznością, jego przebudowa.
  4. Doprowadzić instalację nad powierzchnię stropu i kanałów wentylacyjnych.
  5. Wyrównać i wzmocnić strop.
  6. Wymiana okien dachowych lub montaż nowych okien dachowych.
  7. Ocieplenie ścian i skosów (np. wełną mineralną lub pianką) .
  8. Wykonanie podług.
  9. Budowa ścian działowych np. z płyt gipsowo-kartonowych, rozprowadzenie instalacji w pomieszczeniach oraz prace mających na celu wykończenia poddasza.

W adaptacji poddasza częstym jest przebudowa schodów lub budowa nowych – jest to szczególnie ważne w przypadku gdy do tej pory na poddasze prowadziły zwykłe schody strychowe, przypominające drabinę.

aranżacja

Jakich błędów unikać w procesie adaptacji poddasza?

Przekształcenie strychu w poddasze użytkowe bywa dość trudne. Sprzyja to powstawaniu błędów, które w późniejszym czasie mają negatywny wpływ na komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej.

Do najczęstszych błędów przy adaptacji strychu należą:

  • za słaba lub niedokładnie wykonana izolacja akustyczna oraz izolacja termiczna,
  • niewłaściwe założenia co do wysokości pomieszczeń – przy ich szacowaniu należy wziąć pod uwagę wysokość posadzki, która ma około 20 cm,
  • źle wykonana wentylacja lub jej brak,
  • nieprawidłowy montaż okien wpływający na złe doświetlenie wnętrza lub uniemożliwiający osobom wewnątrz na kontakt wzrokowy z otoczeniem.
  • złe wykonanie ścian działowych.

Aby uniknąć takich błędów, wystarczy skorzystać z usług specjalistów, a także wykonać adaptację poddasza na podstawie projektu, stworzonego przez fachowca, znającego się na przepisach.

Zobacz również: Jak w skuteczny sposób odgracić mieszkanie?

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?