Najlepszym czasem na budowę domu jest okres od wiosny do jesieni. Zimą, ze względu na niskie temperatury oraz wysoką wilgotność powietrza, niemożliwe jest wykonywanie większości mokrych prac. Czy w takim razie możliwa jest budowa domu szkieletowego zimą? Sprawdźmy, jakie prace możesz wykonać w okresie zimowym oraz o czym warto pamiętać, stawiając dom szkieletowy o tej porze roku.
Pamiętaj o wykonaniu mokrych prac (lub zastosuj odpowiednie materiały budowlane)
Graniczna średnia dobowa temperatura, która umożliwia wykonywanie prac budowlanych to 5°C. Poniżej tej temperatury niemożliwe jest wykonywanie tzw. mokrych prac, związanych m.in. z wylewaniem betonu pod fundamenty. W świeżej wylewce może dojść do zamarzania wody, a tym samym przerwania procesu wiązania betonu. Jednocześnie zamarznięta ziemia jest na tyle twarda, że samo przygotowanie terenu pod fundament jest trudniejsze i bardziej kosztowne.
W przypadku budowy domu szkieletowego tych problemów można uniknąć: albo wykonując mokre prace najpóźniej jesienią (przed nadejściem mrozów), albo też stosując specjalistyczne materiały budowlane, które są odporne na temperatury poniżej 5°C, dzięki zastosowaniu składników przyspieszających wiązanie betonu i dodatków zwiększających odporność na niskie temperatury. Samo stawianie elementów konstrukcyjnych domu szkieletowego jest możliwe niezależnie od pory roku – można je budować także zimą.
Modułowa konstrukcja domów szkieletowych – prefabrykacja ścian
Jak to możliwe, że domy szkieletowe mogą być stawiane również zimą? Przede wszystkim ze względu na to, że ich drewniana konstrukcja jest odporna na niskie temperatury. Drewno wykorzystywane przez firmę Gotowe Domy Drewniane ITS z Koszalina zostaje wysuszone w komorach suszarniczych do 15% wilgotności oraz przesortowane pod względem wytrzymałości – dlatego na drewniany szkielet składa się wyłącznie najwyższej jakości materiał. Jednocześnie proces stawiania konstrukcji nie wymaga stosowania materiałów wrażliwych na niskie temperatury, a co więcej, ściany wraz z oknami są prefabrykowane w zakładzie produkcyjnym, a następnie transportowane i montowane bezpośrednio na placu budowy.
Dzięki temu podczas montażu elementy domu szkieletowego są w minimalnym stopniu narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Natomiast po zamknięciu konstrukcji jej szczelność zapewnia pełną ochronę wnętrza – odpowiednia impregnacja oraz izolacja zapewniają współczynnik przewodzenia ciepła 15 razy mniejszy niż w przypadku betonu. Wystarczy jedynie dobra pogoda, aby budowa domu szkieletowego była możliwa również zimą.