Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś

Stare meble – renowacja krok po kroku

Dom i Ogród Data publikacji - 15 września 2022 Autor - Redakcja bioslife.pl
stare meble

Posiadasz stare meble, z którymi nie wiesz co zrobić ? Sprzedać ? Wyrzucić ? A może wynieść gdzieś w kąt? Nic z tych rzeczy! Tutaj poznasz sprytne wskazówki jak odnowić stare, nieużywane meble. Dzięki technologii jaką posiadamy możemy zrobić coś z niczego. Jak odnowić stare meble? Przeczytaj, zapoznaj się, a będziesz wiedział co zrobić!

Szybko i tanio – jak odnowić stare meble drewniane?

Renowacja mebli z drewna pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Gdy mamy pierwszy raz styczność z odnawianiem drewna, może nam się wydawać dość trudne i czasochłonne. Jednakże po poznaniu właściwości tego surowca nikt nie powinien mieć z tym jakichkolwiek problemów. Nawet zaniedbany, stary sprzęt nie wymaga wielkich zmian.

Przygotowanie mebla do renowacji

Renowacja polega na pokryciu starej powierzchni mebla nową warstwą, która ma na celu lepszą ochronę powierzchni. W wielu przypadkach, nasze stare meble zachowane są w bardzo dobrym stanie. W tym celu należy delikatnie przemyć powierzchnię starego mebla. Najpopularniejszą do tego metodą jest ręczne czyszczenie ze starego lakieru czy też farby. 

Jednak metodą częściej spotykaną jest czyszczenie mechaniczne czy chemiczne, do którego wykorzystywane są sprzęty odpowiednie do surowca takie jak: szlifierka, opalarka. 

Po dokładnym usunięciu starej już powierzchni, ukazuje nam się powłoka z surowego drewna. Możliwe są w niej pęknięcia, szczeliny czy różnorodne dziurki. Dobrym “zapełniaczem” ubytków jest specjalna szpachla, która po odczekaniu chwili, zasycha i wygląda jak drewno. Należy jednak pamiętać, aby dostosować kolor szpachli do koloru mebla.

Po dogłębnym oczyszczeniu mebel należy oszlifować, tak aby jego powierzchnia była gładziutka i pozbawiona jakichkolwiek pozostałości po lakierach i farbach. 

stare meble

Stare meble drewniane – malowanie farbą

Renowacja starych mebli drewnianych może się sprowadzić jedynie do użycia kryjących farb do drewna. Poprzez użycie farby, możemy zupełnie odmienić nasze meble oraz dopasować je do wnętrz naszych pomieszczeń. Przygotowany do renowacji mebel należy odkurzyć w celu wyeliminowania pyłu, który łatwo przykleja się do farby i może popsuć cały efekt. Farbę nakładamy wałkiem lub pędzlem dostosowanym do wielkości malowanej powierzchni.

Fronty – drugie życie szaf

Wymiana frontów to droższa, ale bardzo efektowna metoda na odnowienie mebli. W ten sposób można zyskać zupełnie nowe mieszkanie – zmienić kolor i styl. Można sprawić sobie fronty w szafie – lustrzane lub białe drzwi. Sprawią one że pomieszczenie będzie wyglądać korzystniej i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Zobacz również: Tani remont sypialni – proste pomysły na przemianę wnętrza

Redakcja bioslife.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu biznesu, nieruchomości, wielu porad oraz turystyki czy pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

adaptacja poddasza