bioslife.pl

Blog ogólnotematyczny

spanie w soczewkach
Lifestyle Porady

Spanie w soczewkach – czy jest bezpieczne?

Soczewki kontaktowe zamiast okularów to bardzo dobra alternatywa. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do ich noszenia, pomogą w skorygowania wad wzroku. Są one umieszczane bezpośrednio na rogówce oka. Czy w związku z tym, da się je nie zdejmować przez cały dzień? Jak wygląda spanie w soczewkach i czy jest na pewno bezpieczne? Właśnie na te ważne pytania znajdziecie tutaj odpowiedzi w niniejszym artykule.

Czy można zasnąć w soczewkach?

Tak, nie ma przeciwwskazań, ale pod warunkiem, że będą to produkty do noszenia w trybie ciągłym, wykazujące się dość wysokim wskaźnikiem transmisji tlenu. Wtedy nie ma raczej powodów do zmartwień, aczkolwiek specjaliści odradzają spanie także w takich soczewkach.

Natomiast na sto procent nie zaleca się kłaść w nocy do łóżku, mając na oczach soczewki dzienne. Trzeba je najpierw ściągnąć, a następne wyczyścić oraz umieścić w odpowiednim pojemniku. Należy także mieć pod ręką płyn do ich dokładniej pielęgnacji.

Spanie w soczewkach – konsekwencje

Wiele tutaj zależy do samego narządu wzroku konkretnej osoby i stopnia wady. Ale nawet, kiedy kondycja oczu nie jest bardzo zła, można być narażonym na coś więcej niż tylko irytujący dyskomfort. Mianowicie zdarza się, że szybko wystąpią pewne objawy. Jakie dokładnie? Sprawdźmy.

Chodzi np. o zaczerwienienie i opuchliznę oczu, ich suchość (tzw. piasek pod powiekami), niedotlenienie i stan zapalny rogówki (grozi to trwałym uszkodzeniem wzroku), nadmierne łzawienie czy nadwrażliwość na światło. Czasem pomocne okażą się specjalne krople, jednak w większości przypadków konieczna będzie wizyta i konsultacja u profesjonalnego okulisty.

Najważniejsze – nie panikować!

Zdarzyć się jednak może, że zapomni się zdjąć soczewki (nawet te do użytku dziennego). Na przykład przed położeniem się do łóżka albo w wypadku nagłej drzemki. Co wtedy należy zrobić? Po pierwsze nie wpadać w panikę, a po drugie od razu po przebudzeniu ściągnąć je, przemyć płynem i odłożyć do pojemniczka.

To nie wszystko. Koniecznie musimy również zaaplikować do przesuszonych oczu odpowiednią dawkę kropelek nawilżających. To ułatwi zadanie, jakim jest ściągnięcie soczewek. I należy jeszcze pamiętać, że będziemy mogli je założyć dopiero po upłynięciu kolejnych dwunastu godzin.

Ostatnią poradą jest zastąpienie soczewek okularami. Dlatego ważne jest, abyśmy mieli je gdzieś pod ręką. Dzięki nim oczy powoli się zregenerują. Chyba że pojawi się wyraźne i nieprzyjemne pieczenie i co gorsze – ból. Wówczas spanie w soczewkach okaże się bardzo przykrym przeżyciem, a pomoc znajdziemy tylko u doświadczonego lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.