bioslife.pl

Blog ogólnotematyczny

klimatyzacja
Dom i Ogród

Czym jest klimatyzacja typu multisplit?

Zakup klimatyzacji do swojego domu nie jest obecnie czymś burżuazyjnym. Takie rozwiązanie należy po prostu do użytecznych rozwiązań, które warto mieć w swoim domu. Jeśli zależy Ci na komforcie oraz utrzymaniu odpowiedniej temperatury – kup klimatyzację! Nawet w Polsce jest ona bardzo użyteczna. Pozwala na komfortowe przebywanie w domu w trakcie upalnych dni, ale także tych zimnych. W końcu klimatyzator może także ogrzewać pomieszczenia. Każdy zastanawia się jednak, jakie urządzenie będzie najlepsze? Dziś poznamy funkcje i opcje, jakie ma klimatyzacja w Krakowie typu multisplit. 

Co wyróżnia klimatyzację typu multisplit?

Rozwiązanie, jakim jest klimatyzacja typu multisplit, wyróżnia wielozadaniowość. Nie mamy tu do czynienia z jedną jednostką wewnętrzną i jedną jednostką zewnętrzną. W układzie typu multisplit można zastosować kilka jednostek wewnętrznych. Dzięki temu łatwo ochłodzimy czy też ogrzejemy różne pomieszczenia. Zwykle można zastosować nawet 5 jednostek wewnętrznych. Jeśli zależy Ci na większej ilości, to możesz postawić na bardziej zaawansowane technologie, gdzie istnieje możliwość podłączenia nawet 9 urządzeń. Wszystko to przy nieskomplikowanym montażu dzięki zastosowaniu tylko jednej jednostki zewnętrznej. 

Czym jest jednostka zewnętrzna i jednostka wewnętrzna?

Warto usystematyzować wiedzę z zakresu nazewnictwa poszczególnych elementów klimatyzacji. Tak więc jednostka zewnętrzna to inaczej skraplacz. To urządzenie umieszcza się na zewnątrz budynku. Zawiera elementy, które nie mogą znaleźć się w środku pomieszczenia np. ze względu na hałas. Jednostka wewnętrzna jest w pełni cicha i nie zakłóca spokoju. Nazywa się ją parownikiem. To ona rozprowadza schłodzone powietrze po pomieszczeniu. Obie jednostki łączy się za pomocą przewodów freonowych. 

Jeśli chodzi o jednostki wewnętrzne, to mogą mieć one różne formy. Wyróżnia się klimatyzatory ścienne, ścienno-przysufitowe, kasetonowe, kanałowe, konsolowe oraz przypodłogowe. W zależności od typu możemy zamontować urządzenie na ścianie, przy podłodze, przy suficie albo na nim. Są także układy, które nie są widoczne – klimatyzatory kanałowe. Są one wbudowane w strop budynku. 

Elektroniczny zawór rozprężony w klimatyzacji typu multisplit

Klimatyzacja typu multisplit charakteryzuje się zastosowaniem elektronicznego zaworu rozprężonego, w skrócie EEV. Pozwala on na kontrolowane rozprowadzanie czynnika chłodzącego do poszczególnych jednostek zewnętrznych. Zawór znajduje się w skraplaczu. 

Wszystko w jednym, czyli klimatyzacja typu multisplit

Klimatyzacja typu multisplit to idealne rozwiązanie zarówno do domu, jak i mieszkania. Można za jednym zamachem zamontować jednostki wewnętrzne w każdym z pomieszczeń. To naprawdę najlepsze rozwiązanie. Montując tylko jeden klimatyzator szybko pożałujemy tej decyzji. Ciesząc się komfortem i idealną temperaturą będziemy chcieli doświadczać tego w każdym z pomieszczeń. Dlatego najlepiej jest od razu postawić na klimatyzację typu multisplit.