transformatory separacyjne

Szalunki

Szalunki – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Termin szalunek to innymi słowy deskowanie. Nieprzypadkowo proces budowlany stanowiący przedmiot charakterystyki w niniejszym poradniku określany jest akuratnie takim synonimem. Wiąże się to bowiem z faktem, iż szalunek konstruowany jest w większości przypadków z zastosowaniem rozmaitych elementów konstrukcyjnych robionych z drewna. Do wykonywania deskowania wykorzystywane są wielorakie gatunki. Jeżeli jednak zależy nam na szalunku naprawdę solidnym, wytrzymałym i co bardzo ważne – odpornym na szereg rozlicznych uszkodzeń mechanicznych bądź szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, warto zrezygnować w wariantu drewnianego na rzecz szalunku metalowego.

W sferze budownictwa bardzo często występuje także potoczne określenie deskówka bądź szalówka. W praktyce są to specyficzne formy tworzone po to, aby nadawać kształty mieszance betonowej. Nie jest to konstrukcja budowana na stałe, ale typowa forma tymczasowego użytku. Robi się ją z zastosowaniem wyżej wspomnianego drewna czy też w bardziej profesjonalnych przypadkach – metalu, ale nie są to jedyne możliwe rodzaje materiałów. Szalowanie czasami przeprowadza się z wykorzystaniem płyt – na przykład wykonywanych z wiórów drewnianych bądź klasycznej, wodoodpornej sklejki. Deskówki są niezbędne przy realizowaniu rozmaitych konstrukcji z betonu bądź żelbetonu. Nierzadko służą one także prawidłowemu wykonaniu prefabrykatów różnego typu.

Biorąc pod uwagę zarówno wygląd, jak i proces tworzenia i co za tym idzie – stosowne wykorzystanie szalunków, wydziela się ich kilka standardowych odmian. Do najpopularniejszych odmian deskowania zaliczyć trzeba między innymi wariant indywidualny. Jest to deskówka robiona na jeden raz. Często jednakże elementy wchodzące w skład takiej formy zostają zastosowane wielokrotnie. Cała konstrukcja natomiast jest jednorazowa. Indywidualny szalunek pozwala na wznoszenie stosunkowo niedużych konstrukcji oraz takich, które odznaczają się niestandardowymi kształtami. Kolejnym ciekawym wariantem są szalunki inwentaryzowane– robione z zastosowaniem części wielokrotnego użytkowania.

Patrząc natomiast na aspekt użytkowania deskówek, wyróżnia się szalunki przestawne, przesuwne oraz ślizgowe. W sferze deskowania dachów czy ścian mających typową budowę szkieletową, wydziela się dwa charakterystyczne typy szalunków- pełne oraz niepełne.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.

biuro projektowe śrem