Pompy ciepła

Pompy ciepła.

Pompy ciepła to zdecydowanie hit, ale też przyszłość ostatnich lat, jeżeli chodzi o ogrzewanie domów. Bez wątpienia z roku na rok, taki rodzaj ogrzewania mieszkania zyskuje coraz większą popularność.

Jest to związane przede wszystkim z rosnącym zaangażowaniem w ochronę środowiska naturalnego, wymaganiami Unii Europejskiej narzucanymi na Polskę, jeżeli chodzi o emisję spalin. Coraz więcej osób chce dbać o ekologię odchodząc od tradycyjnych, szkodliwych dla przyrody źródeł ogrzewania jakimi są piece na węgiel, czy drzewo.

Trzeba podkreślić, że pompy ciepła to inwestycja na lata. Jej jednorazowy koszt oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy, natomiast koszt zakupu w porównaniu do innych metod ogrzewania zwraca się po około 10 latach.

Pompy ciepła mogą mieć formę gruntowych pomp ciepła bądź powietrznych. Pierwsza opcja jest droższa, natomiast jej zamontowanie gwarantuje sprawność działania. Przy powietrznych pompach ciepła, należy liczyć się z tym, że podczas wysokich mrozów w zimie, sprzęt może nie pracować tak, jak powinien. Jest do związane z dodatkową obsługą oraz kosztami.

Pompy ciepła to niewątpliwie komfort i wygoda. Są praktycznie bezobsługowe, trzeba jedynie pamiętać o ich właściwym oraz regularnym serwisie. Nie trzeba stosować węgle, drzewa, czy wybierać popiołu jak w tradycyjnych źródłach ogrzewania. Koszty ogrzewania korzystając z pompy ciepła nie przekraczają 2500 – 3000 złotych w skali roku. Oczywiście koszty uzależnione są od rodzaju pompy, jej właściwego użytkowania, ilości mieszkańców przebywających w domu, czy powierzchni domu.

Warto podkreślić, że pompy ciepła to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, dlatego też można liczyć na specjalne dofinansowanie od krajowych organów zajmujących się ochroną środowiska. Często koszt takiej dotacji wynosi 30% kosztów zakupu oraz montażu urządzenia.

Coraz częściej pompy ciepła wypierają inne formy ogrzewania, w tym gazowe. Ze względu na niskie koszty opłat, relatywnie długi czas funkcjonowania (przyjmuje się, że urządzenie może służyć 20 lat), wygodę i komfort ich użytkowania.

Trzeba również nadmienić, że decydując się na inwestycje w pompy ciepła, trzeba wcześniej posiadać specjalne pozwolenia na ich przyłączenie. Planując budowę domu, należy zawrzeć w projekcie domu zamysł instalacji tego typu urządzenia.Możliwość komentowania jest wyłączona.