Pokrycia dachowe

Najlepsze pokrycia dachowe

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wymaga ogromnego zaangażowania, wiedzy i fachowego doradztwa podczas kolejnych etapów pracy. Najważniejsze etapy budowy to w pierwszej kolejności fundamenty, na których opierać się będzie cała konstrukcja, a następnie ściany, bo od materiału, z którego są wykonane i od dokładności przy ich wznoszeniu zależy na przykład ciepło w domu. Kolejne ważne etapy to stropy i dach.
Jeżeli chodzi o stropy, istotne jest, by miały one odpowiednią nośność i sztywność, ale przede wszystkim izolacyjność.
Zaś dach stanowić będzie bardzo ważną ochronę dla naszego domu. Najważniejszym jego zadaniem jest ochrona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale równocześnie zabezpieczenie wnętrza nie tylko przed uciekaniem ciepła, ale także przed zbieraniem się tam wilgoci.
Dach ma więc do spełnienia wiele istotnych zadań i dlatego powinien być zbudowany starannie i z odpowiednich materiałów.
Przy budowie domów jednorodzinnych, wśród najbardziej popularnych pokryć dachowych, pojawiają się gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne i cementowe.
Za najbardziej solidne pokrycia dachowe uznaje się od wielu lat dachówki ceramiczne. Wprawdzie takie pokrycie będzie najcięższe i najdroższe, ale równocześnie piękne i wspaniale nadające się do dachów o różnorodnych kształtach.
Dachówki cementowe są także popularne i z wyglądu bardzo podobne do ceramicznych, a na ich korzyść przemawia to, że są od nich lżejsze i tańsze.
Jeżeli chodzi o gonty bitumiczne podkreślić należy przede wszystkim ich lekkość, dzięki czemu spełniają swoją rolę nawet wtedy, gdy konstrukcja dachu nie jest przystosowana do dźwigania ciężkiego poszycia. Gonty bitumiczne to po prostu kawałki papy bitumicznej z rdzeniem z włókna szklanego, dostępne zazwyczaj w elastycznych pasach, które łatwo dostosować do kształtu dachu. Pasy gontu można przykleić na każdą nierówność, nawet na stare pokrycia dachowe.
Bardzo chętnie stosowane, zarówno na dachy nowo budowanych domów, ale także podczas renowacji starych, są blachodachówki. Ich zaletą jest fakt, że są tańsze i znacznie lżejsze od dachówki ceramicznej. Wadą natomiast jest jej mniejsza trwałość i to, że słabiej tłumią hałas, a więc deszcz, grad czy wiatr będą bardzo słyszalne na poddaszu domu z takim pokryciem dachowym.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.