Pellet

Pellet – co to takiego?

Określeń na stanowiący przedmiot niniejszego tekstu poradnikowego termin pellet jest wiele. Częstokroć nazywany pelety, pelet czy pellety stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych wyrobów przeznaczonych do celów grzewczych. Produkt ten klasyfikowany jest do grupy biopaliw. Dlaczego? Otóż wynika to z faktu, iż materiał ten uzyskuje się na skutek efektywnego przeprowadzania procesów spalania surowców odnawialnych. Przebiega to natomiast w oparciu o równie skrupulatnie realizowane zjawisko granulowania.

W zakresie omawianego tu pelletu wyszczególnić warto kilka specyficznych odmian, przy czym zdecydowanie za najbardziej popularny wyrób uznaje się pellet drzewny. Nieprzypadkowe jest jego określenie, gdyż wyrób ten powstaje na skutek sprasowania trocin. Te zaś wytwarzane są w momencie wykonywania klasycznych robót tartacznych w przedsiębiorstwach zwanych tartakami. Ponadto pellet drzewny powstaje także w ramach obrabiania produktów drzewnych. Nie ma w tym zakresie żadnych wymogów, co do rodzaju drewna, z jakiego charakteryzowany produkt jakim jest pellet ma powstawać. Tak samo skutecznie otrzymamy go z gatunków liściastych, jak również i odmian iglastych. Niekiedy nawet powstają pellety z mieszanek egzotycznych- z drewna palmowego, kłód i konarów, gdzieś przypadkowo zalegających i zebranych, a nawet co ciekawe – ze skorup kokosów. W niektórych obszarach prowadzi się proces produkcyjny pelletu z zielonej trawy, tworząc tak zwane pellety trawne.

Pellet, biorąc pod uwagę rodzaj drewna z jakiego został on stworzony, prezentować może różne odcienie kolorystyczne- wydziela się tak warianty jasne, jak i ciemniejsze barwą. Do najpowszechniejszych zalicza się zaś wyroby z trocin pozyskiwanych z gatunków drzew iglastych. W nich nie dodawana jest kora, a to natomiast pociąga za sobą szereg wyraźnych korzyści. Otrzymywany materiał charakteryzuje się świetną jakością. Odznacza się rewelacyjnymi właściwościami, jest solidny, wytrzymały, a także ma najwyższe możliwe parametry techniczne.

Podczas opisywania tego produktu, zdecydowanie warto wspomnieć też o opcji generowania nie tylko różnorodnych odmian tego produktu, biorąc pod uwagę materiał, z jakiego wyrób ten jest wytwarzany, ale także otrzymywane są wielorakie stopnie spalania. To wszystko wpływa zaś w ogromnym stopniu na przeznaczenie go do rozmaitych celów. Innej kategorii wyrób stosowany jest w gospodarstwach domowych, inny w niewielkich kotłowniach, a jeszcze odmienny w elektrociepłowniach czy klasycznych elektrowniach.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.