Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to jeden z pomysłów na pozyskiwanie i wykorzystywanie energii niezbędnej nam do prowadzenia życia i działalności społecznej, ekonomicznej, w obecnym kształcie. Cywilizacja i jej dynamiczny rozwój wymagają od nas poszukiwania różnych metod zdobywania energii, bo jej najbardziej tradycyjne, pierwotne źródła, kiedyś się skończą. Dlatego już dzisiaj musimy starać się jak najpowszechniej wykorzystywać energię odnawialną, którą zapewniają nam odnawialne źródła energii.
Energia to nieodłączny element naszej rzeczywistości, umożliwiający nam życie i funkcjonowanie wedle obecnego modelu. Rozwój cywilizacyjny i ekonomiczny są ściśle związane z dostępem do energii i bez jej odpowiednich źródeł zostałyby już dawno zahamowane. Na szczęście taka sytuacja nie ma miejsca, między innymi dzięki stawianiu na odnawialne źródła energii.
Energia produkowana przez elektrownie wodne różnego typu, elektrownie pływowe, energia wiatrowa, energia słoneczna, energia geotermalna – to wszystko wygodne i przyszłościowe rozwiązania. Przynoszą one korzyści zarówno nam – ludziom, jak i środowisku naturalnemu.
Nie umiemy zneutralizować niekorzystnego wpływu na środowisko eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii, dlatego jedyne co możemy zrobić, to zmienić kierunek w jakim zmierzaliśmy, a który wiąże się nieodłącznie z negatywnymi konsekwencjami. Skutki uboczne, czyli po prostu straty w skali globalnej, są tak olbrzymie, że nie możemy ich w nieskończoność lekceważyć. Takie krótkowzroczne postępowanie zemściłoby się na nas szybciej niż się spodziewamy.
Odnawialne źródła energii to nasza absolutna przyszłość. Ich eksploatacja oferuje szereg zalet, przy marginalnych wadach. Wadą może być potrzeba poniesienia na starcie nakładów inwestycyjnych, niezbędnych, aby móc czerpać energię odnawialną z powszechnie dostępnych źródeł. Budowa elektrowni nie należy jak wiadomo do inwestycji tanich. Za to z pewnością jest sens ponieść koszty, które z nawiązką się zwrócą.
Warto, aby obiektów wykorzystujących odnawialne źródła energii powstawało coraz więcej i by budować je wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Oczywiście nie chodzi o nadmiar ani budowę pomimo braku zapotrzebowania; zwykle jednak zapotrzebowanie występuje.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.