Frezowanie

Frezowanie

Większość materiałów, aby nadać im właściwy wygląd koniecznie trzeba poddać obróbce. Jednym z rodzajów obróbek jest tzw. obróbka skrawaniem. Polega ona na ścinaniu małych części obrabianego materiału, tzw. wiór. Techniką takiej obróbki jest frezowanie.
Polega ona na wykonaniu ruchu obrotowego przez narzędzie natomiast ruch posuwowy wykonywany jest również przed narzędzie lub przez przedmiot obrabiany. Metoda ta pozwala również na nadaniu właściwego kształtu obrabianemu przedmiotowi. Jest ona właściwa dla przedmiotów wykonanych z metalu lub drewna, ale również dla tworzyw sztucznych. Narzędzie służące do wykonania tego działania nazywamy frezarką. Służy ona do obróbki różnego rodzaju płaszczyzna, nie tylko tych płaskich ale też mogą być to elementy kształtowe.
Do technik frezowania zalicza się współbieżne i przeciwbieżne, są to najpopularniejsze dwa rodzaje tej techniki.
Różnica między nimi polega na tym iż w przypadku frezowania współbieżnego płytka rozpoczyna skrawanie wiórem o dużej grubości, natomiast w drugim przypadku płytka rozpoczyna skrawanie od zerowej grubości wióra.
Nie jest to zajęcie dedykowane wyłącznie specjalistom. Również w domu na własną rękę każdy zacięty majsterkowicz będzie mógł wykonać takie zadanie. Oczywiście by prawidłowo przygotować się do wykonania zadania niezbędny jest fachowy sprzęt i odpowiednia wiedza.
Najbardziej podatnym i najczęściej używanym materiałem do tego rodzaju obróbki jest drewno. Zawdzięcza to swojej miękkości. Za pomocą frezarki możemy z łatwością nadać oczekiwany przez nas kształt, lub też odpowiednio ozdobić materiał. Narzędziem służącym do obróbki frezarką jest frez czyli element wykonujący ruchy obrotowe. Frez powinien być dedykowany do odpowiedniego materiału, gdyż każdy materiał posiada inne właściwości. W zależności od tego jaki finalny efekt chcemy uzyskać również będziemy potrzebować odpowiedniego rodzaju frezu.
Dzięki frezowaniu możemy nadać meblom odpowiedni charakter i kształt i idealnie dostosować je do naszych wymogów. Operator frezarki to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych i perspektywicznych zawodów. Uczniowie szkół zawodowych wybierając taki zawód mogą liczyć na pewną i dobrze płatną pracę zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Coraz więcej szkół decyduje się na otwieranie większej ilości miejsc dla tego zawodu.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.