Drabiny

Drabiny – co warto wiedzieć?

Drabiny to sprzęt przenośny, który stosowany może być na przykład do ułatwienia pracy na różnych poziomach, a także do przemieszczania się. W sklepach z artykułami z branży budowniczej można znaleźć drabiny wykonane z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Co więcej, istnieją drabiny jednoelementowe oraz składane, czyli wieloelementowe.
Podczas wyboru odpowiedniego modelu powinniśmy wziąć przede wszystkim jego konstrukcję oraz wykonanie – dobra drabina musi być bezpieczna, ponieważ wspinanie się po niestabilnej i słabej drabinie może skończyć się nieszczęściem. Najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na podłużnice oraz szczeble, które powinny być bardzo wytrzymałe i dobrze ze sobą połączone. Jeżeli decydujemy się na wybór drewnianej drabiny, pamiętajmy o tym, aby drewno z którego zostały wykonane szczeble nie miały skośnego biegu słojów i różnego rodzaju wad, takich jak pęknięcia, wypaczenia, sęki czy inne uszkodzenia.
Wybierając odpowiednią drabinę należy wziąć pod uwagę również jej wysokość. Jeżeli planujemy używanie sprzętu wyłącznie podczas prac domowych, wystarczająca będzie drabina o długości dwóch lub trzech metrów. Jeśli natomiast planujemy zakup drabiny przeznaczonej do prac bardziej zaawansowanych, warto zmierzyć powierzchnię, na której będziemy używać sprzętu oraz dostosować model do potrzeb.
Jeżeli chodzi o odpowiedni sposób używania drabiny, może to być zarówno pozycja pochylona, to znaczy podczas gdy drabina jest oparta o coś stabilnego, na przykład pień drzewa czy też budynek, a także pozycja pionowa, jeżeli drabina jest odpowiednio przymocowana. Należy pamiętać, że zbyt poziome ustawienie drabiny może spowodować jej złamanie. Co więcej, bardzo istotne jest podłoże, na którym oparta jest drabina – powinno być ono stabilne, stałe i przede wszystkim nieruchome, aby podłoże nie przesuwało się pod ciężarem drabiny razem z nią. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, że każda drabina wieloczęściowa musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które będą zapobiegały przemieszczaniu się poszczególnych części drabiny względem siebie podczas używania sprzętu. Co więcej, drabina rozstawna powinna być wyposażona również w zabezpieczenia rozstawu, i absolutnie taki rodzaj sprzętu nie może być używany jako drabina przystawna, do czego nie jest przystosowana.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.