Drabina

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się czasami pracować na wysokości przy własnym domu lub zbierać owoce z drzew owocowych? Co byś zrobił, gdybyś nie miał tak cudownego sprzętu, jakim jest drabina?
To pewnego rodzaju konstrukcja, która w znacznym stopniu ułatwia dostanie się przez nas na niewielkie wysokości. Wykonywana jest z różnych rodzajów tworzyw (do najczęściej spotykanych należy drewno oraz metal). Te większe zazwyczaj występują w wersji składanej, co znacznie ułatwia ich transport. Dodatkowo zajmują mniej miejsca.
Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (często wyposażone są również dwie mniejsze dla utrzymania prawidłowej równowagi) oraz szczeble. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, iż spełniają one dwie funkcje – po pierwsze służą nam jako coś, za co chwytamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy.
Są najczęstszym wyposażeniem ekip budowlanych, ale nie tylko. Często są montowane również w górach, aby w jak najskuteczniejszy sposób ułatwić turystom wspinanie się na strome górskie szlaki.
Szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo powinni zwrócić posiadacze drabiny wykonanej z drewna (szczególnie, gdy jest ona trzymana na świeżym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły element oraz uszkodzenie powierzchni przez owady może prowadzić do poważnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najpopularniejszych rodzajów drabin należą: hakowa, pożarnicza, ostrew oraz schody.
Ważne jest aby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią sprawdził niejednokrotnie czy jest statyczna oraz aby schodzić i wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Niezmiernie istotne jest również to, aby wybrać jak najbardziej odpowiednie podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach warto stosować dodatkowy sprzęt, który uchroni nas przed ewentualnym upadkiem. Dodatkowo warto wiedzieć, że drabiny profesjonalne powinny co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Aby uniknąć wypadku nie należy samodzielnie przerabiać czy przedłużać drabiny. Wydawać się może to oczywiste ale pracując na wysokości należy koniecznie pamiętać o robieniu przerw minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wymienionych zasadach korzystania z drabiny możemy czuć się bezpieczni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą przyjemnością.Możliwość komentowania jest wyłączona.