Domy z drewna letniskowe

Cegła klinkierowa

Zalety cegły klinkierowej

W dziedzinie budownictwa jedną z najbardziej charakterystycznych form surowców jest powszechnie znana, pełna rozmaitych zalet wykorzystania cegła klinkierowa. To materiał bardzo wymagający, jeżeli chodzi o jego dalsze zastosowanie oraz równie trudny do pozyskania w ramach procesu produkcyjnego. Jeżeli cegła ma zostać należycie wykorzystana, zgodnie z jej przeznaczeniem, bezwzględnie powinna trafić w ręce fachowca z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie budownictwa.

Zestawiając klasyczną cegłę klinkierową z wielorakimi innymi wariantami dostępnych na polskim rynku surowców, warto wspomnieć, iż odznacza się ona szeregiem rozlicznych walorów technicznych. Co więcej, to produkt wyjątkowo estetyczny. Etymologicznie klinkier wywodzi się natomiast prawdopodobnie od słowa holenderskiego klingen, które z kolei w dosłownym tłumaczeniu rozumie się jako „dzwonić”. Jaki to ma zaś związek z charakteryzowaną tu cegłą? Otóż jak się okazuje, cegła klinkierowa cechuje się swoistym dźwiękiem- nieco metalicznym. Sprawdzić to można, wykonując prosty eksperyment polegający na delikatnym zastukaniu dwiema cegłami, jedną o drugą.

Niestety, brak odpowiedniej wiedzy na temat znaków szczególnych tradycyjnych cegieł klinkierowych sprawia, iż nazwą tego rodzaju produktu określa się wszelkie cegły. Nie jest to jednak odpowiednie, bowiem klinkierówki tu omawiane charakteryzują się stosownymi cechami. Po pierwsze, muszą mieć właściwą nasiąkliwość, jaka z reguły jest mniejsza niż sześc procent, bądź ewentualnie równa sześciu procentom. W przypadku niemieckich przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji cegieł klinkierowych, dopuszczalna jest norma siedmiu procent nasiąkliwości. Po drugie, prawdziwa cegła klinkierowa tworzona jest w ramach procesu wypału gliny. Po trzecie, to solidny produkt mrozoodporny oraz bardzo wytrzymały. Ową wytrzymałość rozumie się zaś jako odporność na ściskanie przekraczającą standard 30 MPa. Brak któregokolwiek z wyżej wymienionych parametrów uniemożliwia nazwanie danego produktu budowlanego cegłą klinkierową.

W obszarze omawianych cegieł wyróżnia się wielorakie formaty, z czego w naszym kraju za powszechnie uznawany jest wariant RF 250 x 120 x 65 mm. W obrębie tego formatu wydziela się natomiast trzy podkategorie cegieł klinkierowych- perforowane, szczelinowe, pełne. Te pierwsze idealnie sprawdzają się przy wznoszeniu konstrukcji naziemnych, te drugie są doskonałe do obudowywania kominów prefabrykowanych, z kolei te trzecie to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o prowadzenie prac budowlanych w bardziej wymagających warunkach pogodowych- na przykład przygotowywanie kanalizacji, studni, przepustów.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.