Brukarstwo

Brukarstwo

W sektorze budownictwa można spotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co właściwie oznacza to hasło? Zanim dowiemy się czym jest brukarstwo, warto odpowiedzieć na pytanie czym jest w ogóle bruk. Mianowicie bruk to po prostu nawierzchnia ulicy, chodnika czy placu. Utwardzona jest ona dzięki ciasno przylegającym do siebie kamieniom lub kostkom. Znając pojęcie bruk, można teraz z łatwością odpowiedzieć na pytanie czy jest brukarstwo. Jest to jedna z dziedzin zaliczanych do przemysłu budowlanego, a konkretnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo zajmuje się wykończeniami drogowymi. Zawodem zatrudnionym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest przede wszystkim za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza należą między innymi prace takie jak: rozbieranie, brukowania oraz naprawianie nawierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp czy chodników. Brukarz odpowiedzialny jest również za układanie kostki brukowej w wyżej wymienionych miejscach. Przed przystąpieniem do układania kostki, trzeba przygotować nawierzchnię. Trzeba wyrównać podłoże, a samą nawierzchnię kładzie się na przygotowanej wcześniej podbudowie składającej się z piasku i tłucznia.
Jednym z podstawowych materiałów potrzebnych w brukarstwie jest kostka brukowa. Posiada ona różny rozmiar oraz kształt. Może być wykonana z takiego tworzywa jak: obrobiony kamień, ceramika, beton czy kamień polny. W przypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową lub bazaltową. Jeśli chodzi o ceramikę, używana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, aby powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny można również spotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny stosowany był mniej więcej do lat 50. Był to tani surowiec i łatwo dostępny, jednak jego nieregularny kształt powodował nierówną nawierzchnię i zdecydowanie utrudniało to na przykład jazdę samochodem.
Jeśli chodzi o kostki brukowe, są one najczęściej stosowane w dzisiejszych czasach. Wykonywane z mieszanki betonu, wykonywane są one metodą wibroprasowania. Taka kostka tworzona jest w różnych grubościach, w zależności od tego, gdzie ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników stosuje się grubość 4 cm, a na nawierzchniach, gdzie odbywa się duży ruch stosuje się grubość już 10 cm.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.