Aluminium

Aluminium

Aluminium jest metalem, który występuje w dużych ilościach w powłoce ziemi. Szacuje się, że stanowi około 9% masy powierzchni ziemi. Jest trzecim najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Uzyskuje się go z boksytu.

Od wielu lat aluminium rodzi bardzo skrajne emocje. Z jednej strony jest podstawowym metalem w branży budowniczej np. w postaci prętów, rur, czy profili. Z drugiej uważany jest za niezwykle szkodliwy. Jak wykazały badania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że może powodować choroby Alzheimera. Wykazano, że jest bardzo neurotoksyczny, zatruwa tkanki nerwowe, uszkadza tzw. „barierę krew – mózg”, która jest odpowiedzialna za ochronę układu nerwowego przed szkodliwymi czynnikami. Uszkodzenie tej osłony powoduje osłabienie nerek oraz wątroby, a to bezpośrednio przyczynia się na stan naszego zdrowia.

Aluminium bardzo często wykorzystywany jest w postaci srebrnych folii do pakowania żywności. Stąd wiele osób widzi zależny, istniejący związek z wywoływaniem choroby Alzheimera, a stosowaniem aluminium przy pakowaniu żywności.

Z drugiej strony nie można popadać w paranoje, ze skrajności w skrajność. Aluminium jest praktycznie wszędzie, w wodzie pitnej, którą spożywamy, w powietrzu, którym oddychamy, żywności, którą spożywamy.

Aluminium jest także stosowane w przemyśle astronomicznym i jądrowym. Uważa się, że jego wysokie stężenie w organizmie człowieka powoduje bóle głowy, depresje, słabą pamięć, wyczerpanie, a nawet śmierć.

Istnieje wiele sposobów jak wystrzegać się zbyt dużej dawki aluminium. Przede wszystkim należy dbać o to, co jemy i pijemy. Należy odstawić picie z puszek aluminiowych, nie używać srebrnych folii aluminiowych. Korzystać z garnków oraz patelni, które nie są pokryte aluminium.

Warto podkreślić, że aluminium znajduje się również w kosmetykach, dezodorantach, czy szczepionkach. Nawet leki po które sięgamy często zawierają aluminium. Jak widać nie da się całkowicie pozbyć aluminium z naszego życia.

Warto nadmienić, iż z badań klinicznych, które zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wynika, że picie wody mineralnej z wysoką zawartością kwasu krzemowego pozwala usunąć aluminium z organizmu wraz z moczem.

Dla uspokojenia warto dodać, że ciało zdrowego człowieka wydala aluminium z organizmu. Tylko duża zawartość tego metalu w organizmie jest dla człowieka szkodliwa.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.